Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

10 rád ako vytvoriť dokonalú kuchyňu

Chystáte sa vymeniť svoju starú kuchyňu za novú? Tu je niekoľko dôležitých rád ako správne postupovať. Kým stoličku či pohovku si každý v predajni niekoľkokrát vyskúša, než si ju odvezie domov, s kuchyňou to nejde. 
Žiadny predajca totiž nemôže vytvoriť v predajni pre zákazníka vzorovú kuchyňu, ktorá by zodpovedala potrebám rodiny a nechať ho tu niekoľko dní variť a stolovať. Napriek tomu sa snažte rady odborníka maximálne využiť, ale príliš nezľavujte zo svojich požiadaviek. 
Zvyklosti každej rodiny sú úplne iné a len vy sami viete, čo vám najlepšie vyhovuje.  

 

  1. Stanovte si čiastku, ktorú môžete do novej kuchyne investovať. Podľa toho potom vyberajte prevedenie a materiál nábytku, spotrebiče, osvetlenie a ďalšie detaily. Pritom u spotrebičov platí, že sa dajú síce nakupovať postupne, ale myslieť na ne by sa malo včas. Architekt potom počíta s prívodmi energie, vody a odpadom. A majiteľ si ich môže nechať nainštalovať bez akýchkoľvek stavebných úprav napríklad o rok. To sa týka najmä umývačky riadu. 

 

  1. Najväčšou chybou je odkopírovať tie isté dispozície. Postavte si preto kuchyňu správne. Začína sa drezom, nasleduje vlastné pracovisko a potom varné centrum. Po jeho oboch stranách musia zostať ešte odkladacie plochy. Vľavo od drezu najmenej 20 až 30 centimetrov, vpravo okolo pol metra. Toto je variant pre pravákov, ľaváci postupujú opačne. 

 

  1. Keď máme tento základ, môžeme riešiť to, či nechať linku rovnú, či ju zatočiť do tvaru písmena L, čo je často najlepšie riešenie v panelákových bytoch. Vhodným variantom je i tvar písmena U. Podľa peňazí zvoľte i druhy skriniek. Najdrahšie vás vyjdú takzvané plnovýsuvy, ktoré ale ponúkajú výborný prehľad o uložených veciach, najlacnejšie klasické police. Vhodný je kompromis medzi všetkými typmi. 

 

  1. Záleží nielen na tom, či ste ľavák či pravák, ale i na výške postavy. Pre "priemerných" ľudí sa výška drezu odporúča asi 90 až 105 centimetrov, pre sporák je to o niečo menej - asi 80 centimetrov, aby bolo vidieť do hrnca na zadnej platni. S týmito číslami sa dá hýbať práve podľa výšky majiteľa. Ak je medzi manželmi veľký výškový rozdiel, nechajte si v kuchyni urobiť pracovné plochy dvoch výšok 

 

  1. Zmena dispozícií si väčšinou žiada iprerobenie rozvodov vody, elektriny a plynu. V murovaných domoch sa rúrky zasekajú do stien, u panelákov táto možnosť odpadá. Potrubie sa vedie pri stene. S týmto riešením už počítajú výrobcovia kuchynských liniek, ktorí u spodných skriniek nechávajú medzi nábytkom a skriňou priestor, v ktorom sa potrubie schová. V miestach, kde nebude stáť nábytok, sa dá použiť "trik" z kúpeľní. Pred stenu sa postaví ešte jedna priečka - väčšinou zo sadrokartónu - a do priestoru medzi nimi zabuduje vedenie. 

 

  1. Na rozvod vody a potrubia sa používa vedenie plastové. V týchto prípadoch odborníci neodporúčajú šetriť každú korunu. Majiteľ by mal vždy vyberať potrubie, tvarovky a ďalšie doplnky ako systém od jedného výrobcu. A to nielen kvôli až desaťročnej záruke, ktorú tak môže získať, ale aj kvôli vlastnej bezpečnosti. Kto by chcel dopriať svojej kuchyni niečo extra, môže na to i doplatiť. To v prípade, že zvolí potrubie z medi. Kto sa rozhodne pre tento asi trikrát drahší materiál než je plast, mal by si zistiť pH vody. Pri určitých hodnotách totiž môžu medené rozvody korodovať. 

 

  1. Kým rozvod vody zvládne urobiť i laik,na elektrinu a plyn je dobré sa obrátiť na odbornú firmu, ktorá tiež zaistí záverečnú revíziu, bez ktorej by sa v kuchyni nemalo začať variť. 

 

  1. Nešetrite na pracovnej doske - patrí k najzaťažovanejším plochám v kuchyni. Cena za meter štvorcový novej sa pohybuje od 700 do 1100 korún podľa kvality. Dôležité je jej ukončenie u steny, ale tiež po stranách. Pokiaľ sa do základu na báze dreva dostane voda, doska nabobtá a bude ju nutné vymeniť.  

 

  1. Štandardom v domácnostiach bez umývačky by mal byť dvojdrez, hodí sa i odkvapkávajúca plocha. Ale i v kuchyniach s umývačkou by sa mal objaviť minimálne jeden a pol drez. Doplňte ich stojanovou batériou, pre ktorú nie je potrebné robiť diery v stene. Praktický je typ s výsuvnou sprchou. 

 

  1. Nezabúdajte na osvetlenie v kuchyni: svetlo by malo dopadať na pracovnú plochu.

 

 

 

Dohodnite si stretnutie

Máte otázky ? Kontaktujte nás a  dohodnite si stretnutie s profesionálnym  poradcom, ktorý vám poradí a spracuje 3D návrh a finančnú ponuku.
Fields marked with * are required.

Zdieľaj